Karol Stanisław Radziwiłł zwany Panie Kochanku (1734–1790) był wojewodą wileńskim, generałem lejtnantem wojsk litewskich, szefem 8. Regimentu Pieszego Domu Radziwiłłów, miecznikiem wielkim litewskim, podczaszym litewskim, ordynatem nieświeskim i ołyckim, panem na Białej, właścicielem Birż, Dubinek, Kiejdan.
Karol Stanisław Radziwiłł był jedną z najgłośniejszych osobistości swego czasu. Jego postać stała się bardzo popularna w literaturze polskiej XIX wieku, przede wszystkim w romantycznej gawędzie szlacheckiej. Z jednej strony był przedstawiany jako opój i hulaka, a z drugiej – jako przykład szlachetności, sarmatyzmu i patriotyzmu. Był najzamożniejszym magnatem w Rzeczypospolitej w II poł. XVIII w. i jednym z najbogatszych przedstawicieli arystokracji w Europie.
Po śmierci Augusta III, był przywódcą związanego z Wettynami obozu staroszlacheckiego. Jako przeciwnik Familii Czartoryskich protestował przeciwko wkroczeniu popierających ich wojsk rosyjskich. Na czele swoich oddziałów nadwornych stoczył z Rosjanami przegraną bitwę pod Słonimem i zmuszony był do wyjechania na Wołoszczyznę, następnie do Drezna. Jego dobra zostały zasekwestrowane. Dzięki staraniom posła rosyjskiego Nikołaja Repnina, powrócił z emigracji w 1767 r., zostając marszałkiem generalnym konfederacji radomskiej.
Chorągiew milicji Karola Stanisława Radziwiłła / 1762–1780 / zbiory Fundacji Trzy Trąby.
Po ślubowaniu wierności królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, odzyskał wszystkie utracone uprzednio stanowiska państwowe. W 1769 r. przyłączył się do konfederacji barskiej i ponownie udał się na emigrację.
Po I rozbiorze Polski w 1772 r., za niezłożenie przysięgi wierności Katarzynie II, część jego majątku została skonfiskowana przez Rosjan.
Chorągiew milicji Karola Stanisława Radziwiłła / 1762–1780 / zbiory Fundacji Trzy Trąby.
W 1777 r. powrócił do Nieświeża, nie uczestniczył już w życiu politycznym, oddał się marnotrawieniu ogromnej fortuny na przyjęcia i festyny.
Do historii przeszło słynne przyjęcie zgotowane dla król Stanisława Augusta Poniatowskiego, który odwiedził Nieśwież w 1784 r. Spędził u Radziwiłła kilka dni (16–22 września), oglądając m.in. skarbiec zamkowy, w którym podziwiał pamiątki po Sobieskim, radziwiłłowskie archiwum i bibliotekę oraz kościoły. Na jego cześć zorganizowano polowania, koncerty, przedstawienia operowe i baletowe. Jednym z bardziej spektakularnych widowisk była bitwa morska z udziałem 30 okrętów, połączona z iluminacją, nawiązująca do walk o Gibraltar wojsk angielskich z wojskami hiszpańsko-francuskimi i bitwy w dniu 13 września 1782 r.
Odznaczony Orderem Orła Białego, Orderem św. Huberta, Orderem św. Andrzeja Apostoła, Orderem św. Aleksandra Newskiego oraz pruskim Orderem Orła Czarnego. Zmarł bezpotomnie.