Zadaniem statutowym Fundacji Trzy Trąby jest przede wszystkim ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce i zagranicą, związanego z rodzinami magnacko-arystokratycznymi (w szczególności rodziny Czartoryskich, Radziwiłłów i Sapiehów). Fundacja wspiera przedsięwzięcia mające na celu upowszechnianie dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem czasów I Rzeczypospolitej.
Udostępnianie zbiorów
Fundacja Trzy Trąby chętnie udostępnia zbiory, które eksponowane są na wystawach stałych w Muzeum w Nieborowie i Arkadii, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Zamku w Łańcucie, Muzeum Czartoryskich w Puławach. Zbiory wielokrotnie wypożyczaliśmy na wystawy czasowe. Jedna z największych wystaw poświęcona historii rodów Radziwiłłów, odbyła się w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie (październik 2019-styczeń 2020). Na wystawie pokazano ponad 150 obiektów stanowiących własność Fundacji Trzy Trąby.
Kolejna wystawa monograficzna dotycząca historii rodu, została otwarta w Muzeum w Nieborowie i Arkadii w czerwcu 2022 r. Na wystawie zaprezentowano 200 obiektów pochodzących ze zbiorów Fundacji.
Część udostępnianych eksponatów przetrwała jako własność rodziny, mimo różnych katastrof dziejowych, które spotkały Polskę, w tym także dawne ziemie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Sporo przedmiotów Fundacja zakupiła w ostatnich latach na aukcjach antykwarycznych lub od prywatnych kolekcjonerów. Do najbardziej spektakularnego zakupu doszło w 2019 r., gdzie z prywatnych zbiorów w Limie udało się odkupić 20 wyjątkowych dzieł sztuki, m.in. XVI-wieczne portrety króla Jana III Sobieskiego oraz jego żony - królowej Marysieńki. Obiekty te należały do rodziny Potockich i przed wojną znajdowały się na Zamku w Łańcucie.
Projekty artystyczne
Jednym z pierwszych działań Fundacji była reaktywacja ponad 100-letniej manufaktury majoliki w Nieborowie, którą pod koniec XIX w. założył ówczesny właściciel Nieborowa – Michał Piotr Radziwiłł. Produkowało się w niej naczynia serwisowe i kafle, niegdyś bogato zdobione motywami roślinnymi i pejzażami w technice majoliki. Dziś nieborowscy ceramicy kontynuują tę rzemieślniczą tradycję, unowocześniając nieco charakter wyrobów. Historycznym formom nadają pastelową kolorystykę, tworząc nową wartość artystyczną przyjazną współczesnemu odbiorcy. Link do strony manufaktury tutaj.
Główną aktywnością artystyczną, współrealizowaną przez Fundację Trzy Trąby jest cykliczne wystawianie widowiska operowego na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Działając razem z Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz oddziałem warszawskim Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków melomani z całej Polski mają co roku możliwość uczestniczenia w niezwykle atrakcyjnym wydarzeniu kulturalnym, które stało się flagowym projektem artystycznym Fundacji. W ciągu ostatnich pięciu lat, opery w Nieborowie są rozpoznawalnym na skalę ogólnopolską przedsięwzięciem muzycznym. Naszym celem jest pobudzanie wrażliwości muzycznej i poszerzanie świadomości kulturalnej poza obrębem dużych miast, gdzie dostęp do kultury jest ograniczony.
Wspieranie działań konserwatorskich
Od ponad 3 lat Fundacja wspiera prace konserwatorskie przy Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce. Wzniesiona w I połowie XVII w. z inicjatywy fundatora Stanisława Albrechta Radziwiłła, stanowi unikalny na terenie dawnej Rzeczpospolitej przykład najwyższej klasy sztuki i architektury barokowej. Przywracanie świątyni dawnej świetności zajmie wiele lat.
Fundacja Trzy Trąby jest również zaangażowana w działania konserwatorskie, które rozpoczęły się w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Nieborowie. Jako darczyńcy wspieramy remont elewacji, bierzemy również czynny udział w komisji konserwatorskiej powołanej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.
Dzięki wsparciu Fundacji Trzy Trąby kościół i dzwonnica w Połoneczce (Białoruś) odzyskały dawny blask. Jako darczyńcy wspieraliśmy również działania podczas wielkiego remontu Zamku Radziwiłłów w Nieświeżu.
Fundacja była głównym mecenasem prac konserwatorskich przy XVIII w. tapiserii „Nadanie tytułu książęcego Mikołajowi Radziwiłłowi przez cesarza Karola V” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Działalność charytatywna
Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, Fundacja Trzy Trąby zaangażowała się w pomoc humanitarną. Pomoc dla Ukrainy dotyczy wielu dziedzin. Dzięki licznym wolontariuszom działającym dla Fundacji, do Ukrainy trafiły leki, środki opatrunkowe, ciepłe ubrania, środki czystości, agregaty prądotwórcze itd. Ważną częścią naszej działalności jest niestety także wsparcie działań zapewniających godny pochówek dla poległych bohaterów Ukrainy. Angażujemy się również w pomoc wdowom oraz sierotom po poległych obrońcach Ukrainy. To właśnie dla nich organizowaliśmy wakacyjne pobyty na Podhalu i Mazurach.