Kolekcja

grafika

Mauzoleum w Antoninie i złożenie zwłok rodziny Xsięcia Namiestnika Antoniego Radziwiłła

papier; 1838
Julius Minutoli (1804–1860)

Litograficzna odbitka została wykonana w renomowanym zakładzie Louisa Friedricha Sachsego w Berlinie. Autorem był Julius Minutoli, urzędnik i dyplomata pruski, rysownik, kolekcjoner, podróżnik. Od 1832 r. przebywał w Poznaniu, gdzie pełnił m.in. funkcję radcy regencji przy naczelnym prezesie Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Eduardzie Flottwellu, później był dyrektorem policji. Podczas pobytu w Poznaniu zasłużył się jako artysta rysownik, wykonał około stu rysunków z natury piórkiem i tuszem, ukazujących widoki miasta i jego zabytki. Grafika przedstawia złożenie do rodzinnego grobowca zwłok siedmiu osób z rodziny księcia Antoniego Radziwiłła. Uroczystość ta odbyła się 28 VIII 1838 r. w Antoninie koło Poznania. Budowę mauzoleum rozpoczęła w 1835 r. Luiza Radziwiłłowa, a dokończyli w 1838 r. jej synowie. Kaplica została urządzona pod okiem trzech księżnych: Leontyny Bogusławowej Radziwiłłowej, Matyldy Wilhelmowej Radziwiłłowej i Wandy Czartoryskiej. Namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego Antoni Radziwiłł zmarł w Berlinie 7 IV 1833 r. i został tymczasowo pochowany w katedrze poznańskiej, tam też do roku 1838 znajdowały się zwłoki jego synów Władysława zm. w 1831 r. w Berlinie i Ferdynanda, zm. 7 IX 1827 r. w Ruhbergu (Ciszyca), córki Elizy zm. 27 IX 1834 r. w Freienwalde, synowej Heleny zm. 27 XII 1827 r. w Nicei oraz wnuczki Ludwiki zm. 7 V 1828 r. w Poznaniu. Sarkofag żony Antoniego, Ludwiki z Hohenzollernów Radziwiłłowej, zm. 7 XII 1836 r. w Berlinie, czasowo znajdował się w kaplicy św. Anny koło Kowar. Przewiezienie zwłok było szeroko opisywane w lokalnych gazetach. Późnym wieczorem 28 VIII 1838 r. jadące z Poznania trzy żałobne rydwany, okryte kosztownymi całunami, spotkały się przed oświetloną pochodniami kaplicą w Antoninie z czwartym rydwanem wiozącym z Kowar ciało księżnej Ludwiki. Zwłoki przyjmowane były przez czterech kapłanów (na grafice stoją przed mauzoleum): kanonika metropolitalnego księdza Brzezińskiego, księdza dziekana Kompałłę, proboszcza miejscowego oraz księdza ewangelickiego (w ciemniejszych szatach). W uroczystościach uczestniczyli: prezes naczelny Wielkiego Księstwa Poznańskiego Edward Flotwell, generał piechoty de Grollman, urzędnicy, strzelcy tarczowi w mundurach, cechy i bractwa z chorągwiami, tłum przybyłych z okolicy. Uroczystości zakończyły się następnego dnia po odprawieniu mszy żałobnych.

twórca / wytwórnia

Julius Minutoli (1804–1860)