Dominik Hieronim Radziwiłł (1786-1813), pułkownik wojsk Księstwa Warszawskiego i gwardii Napoleona, ordynat nieświeski i ołycki. Był synem Hieronima Wincentego (przyrodni brat Karola Stanisława "Panie Kochanku") i Zofii Fryderyki Doroty ks. Thurn-Taxis.
Po śmierci Karola Stanisława "Panie Kochanku", małoletni Dominik przeszedł pod kuratelę drugiego przyrodniego stryja-Macieja. Wokół opieki nad ogromnym majątkiem młodzieńca rozgorzała walka pomiędzy Maciejem a Michałem Hieronimem i Józefem Mikołajem Radziwiłłami. Liczne intrygi doprowadziły do tego, że finalnie opiekę nad chłopcem przejął Michał Hieronim.
Maciej Radziwiłł z małoletnim Dominikiem Hieronimem / 2 poł. XIX w. / autor nieznany / zbiory Fundacji Trzy Trąby.
Po śmierci Zofii Thurn-Taxis w 1800 r., doszło do porozumienia przedstawicieli trzech mocarstw rozbiorowych w sprawie ustalenia nowych zasad opieki nad Dominikiem. Zarząd majątków pozostawiono w rękach Michała Hieronima Radziwiłła, edukację Dominika powierzono Adamowi Kazimierzowi Czartoryskiemu, który w 1801 r. zabrał go do Puław. Po dojściu do pełnoletności w 1804 r. Radziwiłł opuścił Puławy i udał się do Petersburga.
Był pułkownikiem armii Księstwa Warszawskiego, wziął udział w wyprawie na Rosję. Odznaczył się w bitwie pod Ostrownem, Smoleńskiem i Możajskiem. Następnie walczył pod Liitzen, w bitwach pod Reichenbach, Dreznem i Lipskiem. Jego głos miał zaważyć na decyzji przejścia resztek wojsk polskich za wycofującym się przez Ren Napoleonem. W szarży na bawarskie armaty pod Hanau w dniu 30.X.1813 r. został śmiertelnie ranny. Zmarł 11.XI.1813 r. w Lautrecken.
Portret Dominika Hieronima Radziwiłła / XIX w. / autor nieznany / zbiory rodziny Hohenlohe na zamku w Schillingsfürst.
Jako brawurowy i utalentowany kawalerzysta Dominik Radziwiłł był ceniony przez Napoleona. Odznaczony orderami kawalerskim i oficerskim Legii Honorowej, orderem bawarskim Św. Huberta oraz Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari, był honorowym kawalerem maltańskim i posiadaczem Orderu Św. Jana Jerozolimskiego. Dla uczczenia jego pamięci gen. Wincenty Krasiński założył fundację w kościele w Lautrecken, sprowadził ciało Radziwiłła do warszawskiego kościoła Kapucynów, a serce złożył w kościele w Krasnem.
Sprawy majątkowe Radziwiłła pozostały w tak wielkim nieładzie, że nad określeniem ich stanu specjalna komisja pracowała aż do 1838 r. Ostatecznie też spadkobiercy Dominika Hieronima (Wittgensteinowie i Radziwiłłowie z linii kleckiej) przejęli fortunę pomniejszoną o blisko trzecią część należących niegdyś do niego dóbr ziemskich. Mimo doznanych strat majątkowych było to jedno z największych latyfundiów na ziemiach byłej Rzeczypospolitej, obejmowało ok. 600 miast, miasteczek i wsi.
Portret Teofili z Morawskich Radziwiłłowej / ok. 1809 r. / Franciszek Ksawery Lampi / zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie.
Z pierwszego małżeństwa z Elżbietą Mniszchówną, Radziwiłł nie miał dzieci. Ze związku z Teofilą z Morawskich miał przedślubnego syna Aleksandra Dominika, a z małżeństwa z nią córkę Stefanię. Po śmierci Dominika, Teofila Radziwiłłowa została pozbawiona opieki nad córką, która w 16 roku życia, z rozkazu cesarza Aleksandra poślubiła feldmarszałka Ludwika Wittgensteina, wnosząc mu dobra alodialne ojca, podczas gdy ordynacje nieświeską i ołycką, dekretem cesarza przyznano Antoniemu Henrykowi Radziwiłłowi (linia berlińska). Jedyny syn Dominika - Aleksander służył w wojsku w Algierii i brał udział w powstaniu listopadowym. Był założycielem tzw. galicyjskiej linii Radziwiłłów.