Pałac w Nieborowie

Foto: Fundacja Trzy Trąby

Barokowy pałac został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie kardynała Michała Stefana Radziejowskiego pod koniec XVII w. W 1774 r. właścicielem dóbr nieborowskich został książę Michał Hieronim Radziwiłł, późniejszy wojewoda wileński i jeden z najbogatszych magnatów polsko-litewskich. W pałacu nieborowskim Michał Hieronim Radziwiłł zgromadził pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Wówczas też, zaprojektowano regularny ogród francuski, który do dzis zachwyca swoim pięknem. Po śmierci Michała Hieronima Radziwiłła w 1831 r., dobra nieborowskie przypadły w spadku jego synowi - Michałowi Gedeonowi. Był on generałem wojsk polskich, jednym z głównych dowodzących w powstaniu listopadowym. Z kolei jego spadkobierca, syn Zygmunt okazał się utracjuszem i doprowadził do ruiny dobra swoich przodków. Na szczęście odstąpił Nieborów w 1879 r. swemu bratankowi Michałowi Piotrowi Radziwiłłowi i przeniósł się na stałe do Francji. Nowy właściciel Nieborowa podniósł z ruiny zaniedbane dobra, założył przy pałacu manufakturę mebli i majoliki, uzupełnił uszczuplone wyposażenie wnętrz pałacowych. Zmarł bezpotomnie w 1903 r., a wdowa po nim sprzedała dobra nieborowskie wraz z pałacem dalekiemu kuzynowi męża, Januszowi Radziwiłłowi, ordynatowi ołyckiemu. Rodzina Radziwiłłów w 1945 r. została wywieziona do obozu w Krasogorsku pod Moskwą. Dobra nieborowskie zostały upaństowowione, a Pałac stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Więcej informacji pod linkiem tutaj.