Pałac w Leonpolu

Foto za: pl.wikipedia.org

W połowie XVIII w. dobra te należały do Michała Antoniego Radziwiłła, pochodzącego z linii ordynatów kleckich. Prawdopodobnie do rodziny Radziwiłłów wniosła je jego żona, Marcjanna Dowmont-Siesicka. To ona wybudowała tu zameczek myśliwski dla swego syna Leona Michała Radziwiłła (1722-1751) „Pogrobowca” i dlatego nazwała to miejsce Leonpolem. Po powstaniowych kontrybucjach, Radziwiłłowie byli zmuszeni sprzedać majątek Tyszkiewiczom z Czerwonego Dworu. W 1912 r. odkupiła go Taida Radziwiłłówna (1882–1971). Po zniszczeniach I wojny światowej i po parcelacji litewskiej w 1922 r.Leonpol został sprzedany Mykolasowi Devenisowi, który był litewsko-amerykańskim lekarzem. W czasach radzieckich majątek znacjonalizowano, obecnie jest własnością prywatną.