Pałac w Szpanowie

Foto: Fundacja Trzy Trąby

Wybudowany prawdopodobnie wg. projektu Szymona Zuga w czasach Kazimierza Steckiego i jego syna Karola. Majątek szpanowski otrzymała w wianie córka Karola Steckiego i Marii Morsztynówny-Aleksandra, która w 1815 r. poślubiła Michała Gedeona Radziwiłła. Gruntowna przebudowa założenia nastąpiła około 1830 r. wg projektu Henryka Ittara. Z tego okresu pochodzi oficyna, która w późniejszym okresie stała się siedzibą Radziwiłłów. Twórcą szpanowskiego parku, położonego tuż nad brzegiem stawu, był Dionizy Mikler. Pałac wraz z otaczającym go parkiem, uczynił ze Szpanowa jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na Wołyniu. Po konfiskacie majątku dokonanej przez rząd carski, za udział generała Michała Gedeona Radziwiłła w powstaniu listopadowym, pałac przejął jego najstarszy syn-Karol Andrzej. Po pożarze pałacu w 1870 r. Karol zamieszkał w oficynie. Właścicielem Szpanowa po śmierci Karola, został jego jedyny syn Michał Piotr, a następnie Janusz Radziwiłł-ordynat ołycki, właściciel Nieborowa. Po wojnie teren rezydencji należał do wojska. Obecnie w oficynie znajdują się mieszkania lokatorskie.