Pałac Barbary Radziwiłłówny

Ruiny Pałacu / 1876 r. / Napoleon Orda / zbiory Fundacji Trzy Trąby

Pałac wybudowali Radziwiłłowie w XVI w. Mieszkała w nim w pewnym okresie Barbara Radziwiłłówna. Z przekazów historycznych wiemy, że był okazały, wykwintnie urządzony, trzypiętrowy, w stylu włoskiego manieryzmu z cylindryczną basztą na rogu, otoczony wielkim ogrodem we włoskim stylu, z kwietnikami i sadzawkami. Pałac bardzo ucierpiał w okresie okupacji moskiewskiej w latach 1655–1661, a w XVIII w. stał opuszczony. W 1828 r. jego ruiny zostały sprzedane na materiał budowlany. Pałac mieścił się pomiędzy ulicami Žygimantų (Zygmuntowską), Radvilų (Radziwiłłowską) i Tilto (Mostową). W 1885 r. na miejscu pałacu wzniesiono  gmach biblioteki. W okresie międzywojennym mieściła się tu jedna z największych bibliotek wileńskich, którą założył adwokat Tadeusz Wróblewski. Bibliotekę Akademii Nauk powołano w 1941 r. wraz z Akademią.