News | 9 czerwca 2024

Wykład o historii rodu Radziwiłłów w Antoninie

W ramach obchodów 200-lecia Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie, Fundacja Trzy Trąby wypożyczyła na wystawę czasową kopie wizerunków przedstawicieli tzw. berlińskiej linii Radziwiłłów. Wśród wielu eksponatów nie mogło zabraknąć również kopi obrazu Henryka Siemiradzkiego "Chopin w salonie księcia Antoniego Henryka Radziwiłła w roku 1829".
Maciej Radziwiłł - założyciel Fundacji Trzy Trąby oraz Witold Banach - historyk, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego opowiadali o ciekawch i burzliwych losach rodziny Radziwiłłów mieszkających w Antoninie.

Maciej Radziwiłł wypożyczył również do zbiorów Antonina reprodukcję obrazu Matki Boskiej Loretańskiej. Wizerunek ten jest szczególnie ważny dla rodziny, oryginał przekazywany z pokolenia na pokolenie ma olbrzymią wartość historyczną, został bowiem znaleziony przez króla Jana III Sobieskiego w czasie odsieczy wiedeńskiej.

Maciej Radziwiłł i Witold Banach

Maciej Radziwiłł z synami - Konstantym i Maciejem