News | 10 maja 2024

Odbudowa Zamku w Dubinkach

W Dubinkach powołaliśmy Fundację Zamku dubińskiego, której celem będzie przygotowanie planu rewitalizacji zamku i zabezpieczenie środków finansowych na jego odbudowę. Zamek w Dubinkach to dawna posiadłość Radziwiłłów, która dla Litwinów ma duże znaczenie historyczne i kulturalne. Renowacja zamku w Dubinkach jest ważnym krokiem w zachowaniu litewskiego dziedzictwa. W zamku docelowo będzie mieścić się muzeum, które będzie pełniło funkcję jednego z głównych ośrodków historii i kultury narodu litewskiego.
Już od 2003 r. na terenie zamku prowadzone są badania archeologiczne pod kierunkiem prof. Albina Kencevičius. Odkopane fundamenty zostały odrestaurowane i zakonserwowane. W latach 2004–2005 w piwnicach zamku odkryto skrzynię z ludzkimi szczątkami. Po przeprowadzonych ekspertyzach stwierdzono, że są to prochy stryjecznych braci Mikołaja Rudego i Mikołaja Czarnego Radziwiłłów oraz sześciu ich krewnych. Piątego września 2009 r. odbył się uroczysty pogrzeb, szczątki Radziwiłłów zostały ponownie pochowane w odrestaurowanych ruinach kościoła kalwińskiego.