News | 4 sierpnia 2024

Nowy eksponat w kolekcji Fundacji

Fundacja Trzy Trąby zakupiła obraz (datowany na poł. XIX w.) przedstawiający jedno z wnętrz Hôtel Lambert, który od 1843 r. należał do rodziny Czartoryskich. Oprócz tego, że Hôtel Lambert był wspaniałą rezydencją, stał się głównym ośrodkiem polskiego obozu emigracyjnego we Francji. Obraz olejny, malowany na desce z widocznym rysunkiem, przedstawia Złoty Salon, który słynął z dekoracji malowanych en grisaille na złotym tle (z poł. XVII w.) oraz pięknie rzeźbionych filarów autorstwa Nicolasa Pineau (z 1750 r.). Złoty Salon znajdował się na drugim piętrze pałacu, po 1843 r. został przekształcony przez Czartoryskich na sypialnię. Fundacja, w ramach wieloletniego depozytu, przekazała obraz do zbiorów Muzeum w Nieborowie i Arkadii.